Pristup radionicama imaju svi akreditirani sudionici konferencije. Kotizacija za radionice se ne naplaćuje.
Na konferenciji su održane slijedeće radionice:
R1 - Rudolf Jovanović - Prelazak iz relacijskog svijeta Oracle Designera i Developera u objektni J2EE JDevelopera
Proteklih desetak godina razvijali smo klijent/server aplikacije oslanjajući se na Oracle-ove alate Developer i Designer, slijedeći strukturnu metodologiju i relacijski model podataka. Prijelaz stoljeća obilježio je nagli razvoj Interneta i Java/J2EE tehnologije. Nove Web aplikacije, korištene na Internetu i intranetima, izvođene na aplikacijskim serverima, postupno zamjenjuju klasična klijent/server rješenja. Premda je Oracle svoje alate Forms i Rreports prilagodio Web primjeni (od verzije 9i ne postoji runtime na Windows platformi) , nova Java/J2EE tehnologija pomalo istiskuje stare alate zbog veće produktivnosti, lakšeg održavanja i portabilnosti po svim vodećim platformama. Nastojeći biti među vodećima u tehnološkoj utrci, Oracle se podjednako trudi da korisnicima olakša usvajanje novih tehologija omogućavajući suradnju starih i novih alata. Mogućnosti novih alata i razvojne postupke najlakše je upoznati i razumjeti na konkretnim primjerima. Zato će u okviru 2-satnog workshopa biti prikazano nekoliko razvojnih postupaka Java/J2EE aplikacija pomoću alata JDeveloper 9.0.5, JHeadstart 9.0.5 i Designer 9i:
- razvoj Java/J2EE aplikacija na temelju specifikacija baze podataka i aplikacijskih modula iz
- repozitorija Designer 6i/9i (SCM),
- razvoj Java/J2EE aplikacija na temelju postojeće relacijske baze podataka,
- objektno orjentirani razvoj temeljen na UML thnikama.
Bit će objašnjena Model-View-Controller arhitektura aplikacija pri čemu će se u primjerima koristiti:
- Model: BC4J i Toplink 9.0.4,
- View: JSP i Oracle UIX,
- Controller: Apache Struts i Oracle MVC-Framework
Tematska cjelina: Razvojni alati, metodologije, infrastruktura, korištenje
Trajanje: 120 min
R2 - Mario Mrljić - Izgradnja Java Portlet komponenti
- Pregled arhitekture Oracle Portal sustava
- Razvojna okolina - JDeveloper, PDK
- Izgradnja i registracija portleta u Java tehnologiji
- Implementacija događaja i prijenosa parametara
- Personalizacija prikaza i ponašanja
- Sigurnost i performanse
Trajanje: 60 min
R3 - Ana Šipušić Pleše - Migracija Formsa na troslojnu arhitekturu
Nova inačica Oracle Developer Suite 10g tjera nas da se upitamo koju inačicu mi trenutno koristimo, da li je naša inačica podržana od strane Oracle-a, a mnogi se pitaju i kako prijeći na troslojnu arhitekturu i na taj način dodatno iskoristiti mogućnosti internet deployment-a. Ova radionica smjera odgovoriti na ta i slična pitanja, dati pregled Forms-a i Oracle Forms Web arhitektura kao i pokazati metode upgrade-a i konfiguracije Forms-a za web, te demonstirati upload datoteka, i WebUtil kao dodatni package koji daje podršku za niz “klasičnih” funkcionalnosti iz klijent-server načina rada, primjerice integraciju s Excel-om kao i korištenje web servisa u okviru Forms-a.
Trajanje: 160 min
R4 - Ana Šipušić Pleše - Nove značajke PJDevelopera 10g
Oracle JDeveloper predstavlja integriranu razvojnu okolinu s podrškom za modeliranje, razvoj, debugg-iranje, optimizaciju i deployment Java aplikacija i web servisa. JDeveloper10g donosi novi prisup J2EE razvoju - Application Development Framework - ADF - s poboljšanim osobinama za podršku deklarativnom i vizualnom razvoju. Time ADF pojednostavljuje J2EE razvoj i osigurava višu razinu produktivnosti uz široku paletu varijacija u razvojnom metodi putem odabira pristupa razvoju, tehnološkog koncepta i platforme za deployment. Demonstracija će prikazati neke opcije razvoja u okviru ADF-a.
Trajanje: 90 min
R5 - Morana Kobal – Butković - Oracle 10g baza podataka - nove karakteristike uživo
Upravljanje je u velikoj mjeri pojednostavljeno, a posao DBA olakšan tako što je u 10g bazu podataka ugrađen niz samoregulirajućih karakteristika kao što su pojednostavljena instalacija i konfiguriranje, automatsko samopodešavanje memorijskih područja (SGA i PGA), automatsko upravljanje undo segmentima, automatizirano prikupljanje statistike, dijagnostika i rješavanje performansnih problema sa ADDMom i drugo. Automatic Storage Management (ASM) je kompletan sustav za upravljanje diskovima za potrebe Oracle 10g baze podataka koji eliminira potrebu za file sistemima i volume managerima drugih proizvođača. ASM automatski raspodjeljuje podatke preko svih diskova, osiguravajući najveću propusnost i performanse uz minimalne troškove. Diskove u polje možete dodati ili ukloniti online bez ikakvog utjecaja na rad korisnika ili baze podataka.
Flashback funkcionalnosti te nove mogućnosti u backupu i recovery-u povećavaju ukupnu raspoloživost smanjujući trajanje ili uklanjajući planirane i neplanirane zastoje u radu baze podataka. Koristeći Flashback funkcionalnosti moguće je u kratkom vremenu restaurirati stanje baze podataka kakvo je bilo u jednom trenutku u prošlosti ili vratiti sadržaj tablice kakav je bio prije korisničke greške.
Workshop će na demo instalaciji prikazati navedene nove mogućnosti 10g baze podataka. Oracle 10g baza podataka - nove karakteristike uživo (Self-managemnet features, Flashback funkcionalnosti, Automatic Storage Management, Backup&Recovery)
Trajanje: 90 min
R6 - Ljiljana Perica - Discoverer Drake - uzbudljive nove osobine starog Discoverer alata
Oracle Application Server 10g Discoverer osigurava managerima i poslovnim analitičarima na svim nivoima u poduzeću da donose brže i kvalitetnije poslovne odluke. Koristeći standardni web browser, korisnicima je osiguran pouzdan i brz pristup poslovnim informacijama. Discoverer prikriva kompleksnost struktura baze podataka i krajnjim korisnicima predočava informacije na intuitivan, poslovno orijentiran način. AS 10g Discoverer poznat i pod internim imenom Discoverer Drake, verzija je Discoverera koja se nedavno pojavila na tržištu u produkcijskom izdanju, a donosi niz novih, uzbudljivih osobina. Neka od osnovnih područja unapređenja Discoverera obuhvaćaju: direktan OLAP pristup, poboljšanja u izvješćivanju, uvećanu jednostavnost korištenja, infrastrukturna poboljšanja, te unaprijeđenu integraciju s Portalom. Radionica - vezana uz ovaj široko-korišteni Business Intelligence alat - obuhvatiti će prikaz navedenih novosti na koje smo dugo čekali...
Trajanje: 120 min
R7 - Ljiljana Perica - Oracle Warehouse Builder
Oracle Warehouse Builder (OWB) je nova integracijska platforma za dizajniranje, izgradnju i održavanje skladišta podataka i data martova, koja integrira razlieita podrueja - prethodno adresirana zasebnim alatima - u jednu, zajednieku okolinu. Oracle Warehouse Builder nudi sveobuhvatne moguanosti dizajniranja i generiranja skladišta podataka, ekstrakcije, transformacije i transporta podataka, generiranja koda, upravljanja meta-podacima, integriranja analitiekih alata i održavanja i upravljanja skladištem podataka.
OWB integracijska mreža bazirana je na Oracle9i/Oracle10g tehnologiji, a putem Common Warehouse Model-a omoguaava alatima poslovne inteligencije poput Oracle OLAP-a, Oracle Discoverer-a, kao i Oracle Designer-a pristup OWB meta-podacima. Adresirajuai eitav spektar zahtjeva u okviru jednog, sveobuhvatnog rješenja, Oracle Warehouse Builder uklonio je velik dio rizika i bitno smanjio vrijeme potrebno za implementaciju skladišta podataka. Timovi projektanata mogu danas koristiti jedinstvenu okolinu za dizajniranje, implementiranje i upravljanje sofisticiranim, robustnim rješenjima za skladišta podataka.
Trajanje: 90 min
R8- Mario Blažanović - Forme i reporti 10g -podešavanje radnje okoline u IDS10g i IAS
Razvijate li aplikaciju u formsima i reportima neće vam nakon instalacije sve proraditi od prve. Mnoge trikove možete naći na Oracl-ovom Metalinku bez kojega je razvoj daleko teži i ponekad nemoguć. Na radionici će biti složena radna okolina na developerskoj strani IDS10g za rad sa ili bez IAS-a, kao i instalacija i podešavanje radne okoline na IAS Forms&Reports 10g server-u, koji je napravljen upravo za razvoj formi i reporta 9i odnosno 10g. Iako Oracle nije podržao hrvatski jezik u novom razvojnom alatu kako doskočiti tim problemima ako korisnik želi koristiti samo Hrvatski jezik.
Trajanje: 105 min
R9 - Ljiljana Perica - Korištenje OLAP opcije Oracle Baze podataka
Data Mining je proces ekstrahiranja znanja skrivenog u ogromnim količinama podataka u poduzećima kroz automatiziranje procesa iznalaženja skrivenih veza i uzoraka u podacima. Data Mining danas primarno koriste kompanije sa jakim fokusom na kupca, tj. klijenta, kao što su trgovački lanci, banke i osiguravajuće kuće, komunikacijske kompanije i marketinške organizacije. Koristeći ovu tehnologiju kompanije mogu utvrditi relacije između “internih” faktora poput: cijene, pozicioniranja proizvoda ili obučenosti i vještina zaposlenika i “eksternih” faktora kao što su: ekonomski indikatori, konkurencija i demografija kupaca. Koristeći Data Mining, moguće je dobiti odgovore na pitanja poput:
· Koje proizvode treba ponuditi određenom kupcu ili segmentu kupaca?
· Koja je vjerojatnost da će se neki kupac odazvati planiranoj promociji?
· Kolika će biti vršna opterećenja telefonskih ili energetskih mreža?
· Da li će klijent uredno otplaćivati zajam? … itd…
Radionica će kroz demonstraciju prisutnima približiti Oracle tehnološko rješenje za Data Mining.
Trajanje: 60 min
R10 - Denis Klarić - Oracle 10g RAC na Linux platformi
Demonstracija mogućnosti Oracle 10g RAC na Linux platformi.
Trajanje: 30
R11 - Vlatko Košturjak - Korištenje Linuxa u praksi
Tema će odgovorit na konkretna pitanja Linuxa u praksi, kako instalirati Linux distribuciju, kako podesiti osnovne postavke, kako optimizirati Linux distribuciju, te kako iskoristiti pogodnosti koje Linux pruža u svakodnevnom radu.
Trajanje: 60