Na HrOUG 2006 održane su slijedeće radionice:
1. Rudolf Jovanović, Oracle Hrvatska
XML Publisher zamjenjuje Oracle Reports
Nakon više od 15 godina uporabe, alat za izradu i izvođenje izvješataja Oracle Reports je dobio zamjenu primjerenu Web/Java/XML okruženju koje danas dominira u informatičkom svijetu. Premda se i Oracle Reports uklopio u Web okruženje, ipak odudara od široko prihvaćenih alata i run-time okruženja. XML Publisher koncipiran je i izveden u tri sloja: dohvaćanje i priprema podataka, oblikovanje izvještaja i prevođnje. Podaci mogu biti iz baze podataka ili dohvaćeni putem Weba, a za oblikovanje izvještaja dovode se u format XML. Oblikovanje izvještaja izvodi se na temelju predložaka u formatu RTF, PDF, XSL-FO ili eText, a prilikom izrade izvještaja odabire se jedan od mogućih formata (PDF, RTF, EXCEL, HTML, XML, EDI/EFT). Za izradu predložaka (template) najčešće se koristi MS Word, tako da oblikovanje izvještaja može izvesti korisnik koji se služi Wordom, a informatičar će ga povezati s XML-om ili SQL-om i u cjelosti specificirati. Uz MS Word, za izradu preložaka koristi se i Adobe Acrobat. Prevođenje se može obaviti kopiranjem i prevođenjem predložaka, ili prevođenjem datoteka u formatu XLIFF koje XML Publisher eksportira iz definicije predloška. XML Publisher se može uklopiti u aplikacije tako da se njegove funkcije koriste u programiranim procedurama koje pozivaju dokumentirane XML Publisher API metode, ili na jednostavniji način - korištenjem XML Publisher Enterprise servera koji omogućava - na portalski personalizirani način - deklariranje,izvođenje, pohranjivanje i distrubuciju izvještaja.
2. Rudolf Jovanović, Oracle Hrvatska
Kako funkcionalnost Formsa ostvariti radeći u okruženju J2EE/ADF
Može li J2EE/ADF potpuno zamijeniti Formse? Može li se u ADF-u izvesti funkcionalnost koju smo standardno ugrađivali u Forms-aplikacije i na nju navikli korisnike? Što se može, što se ne može i koje su nove mogućnosti u kontroli sučelja?
Što ćemo s postojećim PL/SQL kodom u bazi? Koristimo li ga nadalje, ili poslovna pravila treba nanovo napisati u Javi?
Što sve treba novoga naučiti? Da li treba biti univerzalan i znati sve, ili je bolje specijalizirati se?
Odgovori na ova i slična pitanja bit će ponuđeni, a sva slična i suprotna mišljenja rado saslušana.
3. Davor Radić, Oracle Hrvatska
Što trebate znati da bi učinkovito koristili Oracle podršku?
Želja nam je upoznati nove, ali sa novostima i postojeće, korisnike Oracle podrške o tome kako je učinkovito i koristiti.
U predavanju, koje će se izvoditi kao radionica, proći ćemo teme vezane uz najčešće korištene pojmove u Oracle podršci, opisat ćemo pravila sa kojima se efikasno koriste mogućnosti podrške, pokazat ćemo kako se koristi Oracle MetaLink te navesti sve njegove glavne značajke.
Jedna od važnih značajki je i mogućnost otvaranja zahtjeva za podrškom (SR ili TAR) te ćemo tokom radionice uživo pokazati sve korake u tom procesu (postupak otvaranja, postupak skupljanja podataka za brže i kvalitetnije dijagnosticiranje problema (RDA-Remote Diagnostic Agent), rad na zahtjevu za podrškom, demostracija daljinskog pristupa Vašoj računalnoj okolini (OCS-Oracle Collaborative Support), testiranje mogućnosti rada sa OCS funkcionalnošću, opis elemenata proaktivnog rada (My Support), itd ...).
Poseban naglasak biti će dan i programu "My Config and Projects" kojim Oracle Globalna podrška nastoji unaprijediti učinkovitost rada sa korisnicima podrške izmjenom informacija o trenutnom stanju konfiguracija i projekata a sve radi brže izmjene podataka potrebnih za rješavanje otvorenih pitanja. U sklopu predavanja dat ćemo i popis najvažnijih dokumenata sa Metalinka u kojima uvijek možete naći aktualne informacije i procedure vezane za rad sa Globalnom podrškom. Pojašnjavanjem eskalacijske procedure zahtjeva za podrškom zaokružit ćemo sadržaj predavanja/radionice. Nadamo se da ćemo opisom Vaših prava, ali i obaveza Globalne podrške broj eventualnih eskalacija zahtjeva za podrškom svesti na minimum.
4. Marino Ljubić , Infosistem
Nova inačica Oracle Warehouse Builder ETL alata sada je u produkciji!
Krajem svibnja ove godine, razvojni tim Oracle Warehouse Builder alata sa velikim je zadovoljstvom objavio novu inačicu 10g Release 2 dobro poznatog Oracle ETL (Extraction, Transformation, Load) alata: Warehouse Buildera.
Warehouse Builder s kodnim imenom "Paris" odlikuje se fascinantnim nizom noviteta i unapređenja kao što su: novo korisničko sučelje, potpuna integracija s OLAP-om, unaprijeđeni mehanizmi za kontrou kvalitete podataka, novi editor za relacijske i dimenzijske objekte, potpuna podrška za slowly changing dimenzije, transportabilni moduli, višestruko-iskoristiva mapiranja (ETL kod), sofisticirane impact i lineage analize s mogučnošću propagacija promjena, korisnički-definirani objekti i ikone, eksperti, novi izvori i odredišta podataka, izboljšana integracija s ERP aplikacijama, mogućnost schedulinga egzekucije procesa, pojednostavljeno instaliranje i postavljanje alata, te nizom drugih.
5. Ljiljana Perica, Oracle Hrvatska
Sadašnjost i budućnost Oracle poslovne inteligencije: Oracle Business Intelligence Suite Enterprise Edition
Šta bi se desilo da najbolji dobavljač baza podataka za poslovnu inteligenciju osigura alate i aplikacije iste klase? Odgovor na ovo pitanje uskoro će biti poznat, s obzirom da je Oracle akvizicijom Siebela postao vlasnikom jednog od najinteresantnijih rješenja; aplikacija i alata za poslovnu inteligenciju (BI) koji su danas nadograđeni i uvršteni u ponudu Oracle BI proizvoda. Oracle BI segment poslovanja shvaća izuzetno ozbiljno, a taj su ponovo-probuđeni entuzijazam i sveobuhvatna vizija podržani značajnim investicijama usmjerenim ka pozicioniranju Oraclea kao vodećeg ponuđača sustava za DW&BI. Ovisno o segmentu tržišta, profilu i potrebama korisnika, Oracle je ponudio BI tehnologiju u 3 osnovna paketa:
- Oracle Business Intelligence Standard Edition One (OBI SE1) - namijenjen "small & medium" tržištu,
- OBI Standard Edition (OBI SE) - predviđenog za izgradnju kompletnih BI&DW rješenja, a koji uključuje "tradiocionalnu" Oracle tehnologiju poput Discoverera, Warehouse Buildera, Spreadsheet Add-In-a, BI Beans i Reportsa, te
- OBI Enterprise Edition (OBI EE) - sveobuhvatan skup alata za izvješćivanje i analitiku koji se od OBI SE razlikuje dodatnim, naprednim mogućnostima poput mobilne analitike, alertinga, diskonektiranih analiza, interaktivnog dashboardinga, ...
Fokus radionice biti će upravo na ovoj - najsveobuhvatnijoj skupini Oracle BI alata: OBI Enterprise Edition paketu, a obuhvatit će cijeli spektar BI mogućnosti; od izvješćivanja, ad-hoc inteligencije i alerta, interaktivnih dashboarda i prediktivne inteligencije do diskonektiranih i mobilnih analiza.
6. Ana Pleše, Oracle Hrvatska
CRM za lokalnu upravu: inteligentni grad
Procesi u pružanju usluga konstituentima putem svih kanala interakcije jedan su od preduvjeta u ostvarivanju ambiciozne, ali dakako dostižne vizije i opredjeljenja Grada Rijeke da postane inteligentni grad. Paradigma intelignetnig grada, sljedeći je korak u tranziciji digitalnog grada i nalaže potrebu interoperabilnosti i kolabororativnosti administracije Grada i javnih entiteta u cilju omogućavanja integriranih usluga za konstituente Grada, integriranog upravljanja imovinom i korištenjem imovine i sredstava, zatim omogućavanju infrastrukture kaja će dosegnuti građane i osigurati istinsku participaciju građana u životu Grada. Oracle eBS aplikacija sa svojim CRM modulima dala je osnovni framework za konfiguraciju pružanja usluga konstituentima što omogućava implemetaciju nove usluge u roku nekoliko dana, nakon analize same usluge. Tako je najveći izazov u implementaciji nove usluge pravni okvir, organizacija rada I eventualno reinženjering I optimizacija procesa. Dobit po implementaciji je:
- Smanjenje troškova poslovanja gradskih i županijskih uprava
- Pružanje usluga građanima elektroničkim putem na jednostavniji, brži i inovativan način;
- Bolju i transparentniju komunikaciju unutar i izvan organizacijskog sustava koji ga koristi;
- Smanjenje nepotrebne administracije kada je u pitanju obrada papirnate dokumentacije;
- Zajamčenu sigurnost, dostupnost i raspoloživost podataka;
Opisati će se i demonstrirati način primjene standardnog CRM rješenja na rješavanju potreba grada Rijeke u omogućavanju strategije inteligentnog grada, te potrebu, opseg i izvršenje prilagodbe.
7. Duško Vukmanović, Oracle Hrvatska
Moderna Softverska Arhitektura (SOA) - Demo
Ova radionica je nastavak predavanja na temu SOA arhitekture gdje će biti praktično prikazana primjena SOA tehnologije za rješavanje poslovnih problema.
8. Ljiljana Perica , Oracle Hrvatska
Poslovno izvjeašćivanje i analitika pomoću Oracle Business Intelligence STANDARD Edition alata
OBI Standard Edition (OBI SE) jedan je od paketa produkata koje Oracle razvija i podržava u okviru svojih BI rješenja. OBI SE uokviruje alate za izgradnju kompletnih BI&DW rješenja u minimalnom vremenu, a obuhvaća "tradiocionalnu" Oracle tehnologiju poput Discoverera, Warehouse Buildera, Spreadsheet Add-In-a, BI Beans i Reportsa.
Radionica će obuhvatiti funkcionalnost i nove osobine OBI SE-a i to primarno alata za izvješćivanje i ad-hoc poslovne analize: Oracle Discoverera, te Word Add-In-a i Spreadsheet Add-In-a.
9. Nenad Novosel, Ivo Bojkić, SELMET
Primjena novosti u AIDC & RFID na domaćim projektima
Nastavno na predavanje o novostima u AIDC-u i RFID-u.prikazati će se primjena tih novosti korištenjem kompleksne aplikacije na određenim projektima. Na primjeru projekata
- Evidencija izvršenog rada u pogonu praćenih barkodom i
- Uvođenje crtičnog koda u produkciju intereuropa expres zainteresiranima će se prezentirati funkcioniranja apliciranih rješenja. U samim počecima automatske identifikacije koristili su se barkod prijenosni terminali - čitači koji su vremenom postali bežični, prvo batch obradom, zatim WiFi-em, a dostupnošću i pojeftinjenjem GSM/GPRS usluga, pristup je postao neovisan o lokaciji. Praćenje tehnoloških i proizvodnih procesa omogućeno je bez obzira na mjesto akvizicije podataka u stvarnom vremenu. Kroz praćenje radnih naloga u metalnoj proizvodnji, te paketnoj distribuciji, praćenjem pošiljki prikazati će se mobilno prikupljanje podataka, koje se "oslanja" na Oracle ili MS SQL bazu podataka. Na radionici će se provesti i diskusija o primjenjenom rješenju i učincima koji su se ostvarili implementacijom, te o mogućnostima primjene kod sličnih korisnika.